چاپ        ارسال به دوست

چگونه درس فارسى را بايد خواند؟

چگونه درس فارسى را بايد خواند؟
📝مهدى شيخ پور

١- پيش از هر چيز از خواندن متنى كه حاصل ذوق و تجربه يك شاعر يا نويسنده خوش ذوق و نتيجه تفكر و تجربيات اوست، لذت و بهره ببريد.

٢- تا حد ممكن از حفظ كردن بپرهيزيد؛ واژه ها را در متن و جمله بياموزيد، تاريخ ادبيات ها را با رويكرد داستان هاى تاريخى بخوانيد و اشعار حفظى را با يك بار از نظر معنا، يك نوبت از منظر آرايه ها، ديگر بار از نظر وزن و بار ديگر از نظر قواعد زبانى بخوانيد و بررسى كنيد تا ناخودآگاه بر اثر زيادخوانى حفظ شويد.

٣- از يكجاخوانى و ازدحام متون ادبى پرهيز كنيد. مطالعه خود را به بازه هاى كوتاه تر تقسيم كنيد و در عوض چنان كه اشاره شد، يك درس را چندين نوبت و هربار با تأكيد بر يك رويكرد جديد بخوانيد.

٤- از مطالعه متون ادبى خارج از كتاب درسى غافل نشويد. خود را در معرض بوستان و گلستان معطر شعر و ادب قرار دهيد تا قوه ذوق و فهم ادبى شما بيش از پيش شكوفا و بارور گردد.

٥- به خوانشِ صحيح متون توجه كنيد. بسيارى از مشكلات از لحن يا تلفظ هاى اشتباه سرچشمه مى گيرد.

٦- حين تدريس و در كلاس از كتب كمك آموزشى استفاده نكنيد و با گوشِ جان متن درس و نكات آن را بشنويد.

٧- از تفسيرهاى پيچيده و استنباط هاى غريب پرهيز كنيد و تا حد ممكن پيام اشعار و متون را كاربردى و ساده تفسير و تعبير كنيد.

٨- خود را در معرض مطالعه قرار دهيد و هرچه بيشتر و بيشتر كتاب هاى ادبى و رمان هاى معروف ايران و جهان بخوانيد.

٩- پس از درون دادِ صحيح (شنيدن و خواندن) با رعايت بايسته ها و راهنمايى هاى دبير خود به تقويت مهارت هاى برون داد (گفتن و نوشتن) بپردازيد.

١٠- زبان مادرى و تاريخى خود را بيشتر ارج نهيد و بدانيد كه خواه ناخواه، فارسى و نگارش يكى از پركاربردترين دروس در زندگى و آينده خواهد بود.

📝مهدى شيخ پور


١٩:٢١ - يکشنبه ٨ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٦٧    /    تعداد نمایش : ١١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج