انگیزشی

 منبع :

 نويسنده : دکتر جمشیدی    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1395/10/19  

با سلام و احترام خدمت اولیاء و دانش آموزان گرامی

اکنون که در آستانه برگزاری امتحانات دی ماه قرار داریم ضمن آرزوی موفقیت برای شما لازم است نکاتی چند در زمینه شیوه های کسب موفقیت و کارایی بیشتر در امتحان را یادآور شویم . زیرا امتحان معیار ارزشیابی دانسته‌ها و توانایی‌های شماست و شما می‌‌توانید از آن به عنوان ابزاری برای ارزیابی میزان یادگیری خود استفاده کنید. اما شرایط فیزیکی و ذهنی وجود دارد که عملکرد شما در حین امتحان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. بنابراین دانستن نکات و مواردی که می تواند به موفقیت شما کمک بیشتری نماید خالی از لطف نخواهد بود.

§         توجه داشته باشید توکل به خدا , آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترین عوامل موفقیت در امتحان است.

§         سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی ماست .

§         از امروز تا پایان امتحانات هر چیز را که باعث حواس‌پرتی می‌شود کاملا کنار بگذاریدزیرا توجه به سایر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌شود، و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود می‌آورد.

§         آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .

§         اولیاء گرامی؛ همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه فرزندتان یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید.

§         در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و... را از خود دور نمایید.

§         حتما وسایل، میز و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.

§         چند دقیقه چشمانتان را ببندید، در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.

§         هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمایید.

§         سوالاتی را که قبلا امتحان داده اید (به خصوص سوالات یکشنبه و چهارشنبه) یا در اختیارتان قرار داده شده مجددا مرور کنید.

§         تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسشهای او را مجددا یادآوری کنید .

§         نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.

§         برای امتحانات پایان ترم اول، سؤالات امتحاناتی گذشته را تحلیل کنید تا اشتباهات خود را تکرار نکنید.

§         اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید. و این کار را تا حداکثر شب قبل از امتحان انجام دهید.

§         اگر در طول ترم خلاصه نویسی کرده اید، شب های امتحان از آن استفاده کنید، در غیر اینصورت شب امتحان خلاصه نویسی نکنید.

§         اگر برای یک امتحان چند روز تعطیل هستید وقت خود را به گونه ای تنظیم کنید که به اندازه کافی فرصت مطالعه برای دروس بعدی را هم داشته باشید.

§         در روزهای تعطیل بین امتحانات زود از خواب بیدار شوید. پس از بیداری و به جای اوردن نماز نخوابید و درس خواندن را شروع کنید.

§         وقت خود را با افرادی بگذرانید که از آرامش خوبی برخوردارند وبه شما روحیه یا به قولی انرژی مثبت می‌دهند.

§         برنامه امتحانات را در محل مناسب به نحوی که در معرض دید باشد نصب نمایید .

§         شب قبل از امتحان قبل از رفتن به بستر وسایل لازم و ضروری را برای امتحان فردا به ویژه کارت ورود به جلسه را اماده سازید.

§         از مشاجرات خانوادگی و رفت و آمد های فراوان و حضور در مکان های شلوغ و پر سر و صدا و دیدن یا شنیدن بیش از حد برنامه های تلویزیونی و سایر عواملی که موجب اتلاف وقت تشویش خاطر و حواسپرتی می گردند پرهیز کنید.

§         حتما صبحانه مناسب و یا ناهار مختصر صرف کنید. بدون تغذیه مناسب مغز شما برای انجام فعالیتهای لازم دچار مشکل خواهد شد.

انشاا.. در هفته ی آتی نکات تکمیلی را در خصوص عوامل موفقیت در امتحانات دی ماه ادامه خواهیم داد.

 

موفق باشید